وینیل چیست؟

وینیل، متریالی است که در اصطلاح به آن استیکر نیز گفته می شود. وینیل از جنس پی وی سی است و برای تبلیغات در فضاهای خارجی و یا داخلی استفاده می گردد و در دو مدل شیشه ای یا شیری می باشد.

 وینیل شیشه به شکلی است که از دو طرف دید دارد اما در نوع شیری آن، زمینه سفید رنگ است و پشت آن چسب زده می شود تا بر روی سطوح چسبانده شود.

وینیل شیری محبوبیت بیشتری نسبت به نوع شیشه ای آن دارد به این خاطر که پشت وینیل را چسب زده و برای مصارفی مثل چاپ وینیل و تبلیغات روی اتوبوس، چاپ وینیل برای تبلیغات روی زمین جهت فروشگاه‌ها و پاساژ‌ها و نصب روی دیوارهای رنگ شده قابل استفاده می باشد.

مصارف خانگی آن هم مانند چاپ وینیل روی دیوار منازل و دفتر کار برای دکوراسیون داخلی است. از چاپ وینیل برای یخچال‌های صنعتی و شیشه سوپرمارکت‌ها نیز استفاده می شود.

طریقه نصب وینیل می تواند با آب صورت گیرد و چسب آن به گونه ای است که  هرگاه لازم باشد می توان آن را از روی کار برداشت.

نصب مجدد وینیل بر روی سطوح با مششکل مواجهه می شود، از این رو توصیه می شود در هنگام نصب به دقت انجام شود تا نیاز به دوباره کاری نباشد.

کاربرد وینیل

– چاپ بر روی انواع خودرو

– تزئین محیط داخلی منزل

– تبلیغات بر روی بدنه انواع خودروها

– استفاده برای یخچال های سوپرمارکت ها

– تبلیغات برای فروشگاه ها و پاساژهای روی دیوار

چاپ وینیل

چاپ بر روی وینیل به شکل تخصصی و باکیفیت ماندگار صورت می گیرد. جوهرهایی که برای این کار استفاده می شوند، از نوع مرغوب بوده تا بتوانند در مقابل بیرون و بالاخص مکانهایی که در معرض نور قرار می گیرند، مقاومت کنند. دستگاه‏هایی که برای چاپ وینیل استفاده می شود در سه نوع مختلف هستند که هر کدام به شکلی وینیل را چاپ می‎کنند.

نکات در چاپ وینیل

استفاده از چسب مرغوب به منظور افزایش طول عمر و ماندگاری وینیل های تبلیغاتی به منظور صرفه جویی در هزینه های تبلیغات،چاپ متون بر روی وینیلهای شیری به علت داشتن زمینه سفید بهتر است زیرا در این صورت نوشتارها بهتر نمایان می شوند در صورتی که در وینیل های شیشه های، تصاویر به وضوح دیده می شود اما نوشتارها بخوبی قابل رویت نخواهند بود.

استفاده از چسب مرغوب برای اتوبوسها یا وسایل فروشگاهی که در زیر نور آفتاب قرار می گیرند.
استفاده از جوهر مرغوب در وینیل هایی که روی اتوبوس‎ها نصب می‌شوند، این موضوع بیشتر اهمیت می یابد، چرا که اتوبوس‎های شرکت واحد مرتبا در هر هفته یکبار نوبت کارواش دارند و به دلیل آلودگی هوا و نشستن حاله‎ای از روغن روی بدنه، آنها را با اسید رقیق شده شستشو می دهند و در صورتی که جوهرهای استفاده شده هنگام چاپ نامرغوب باشند، رنگ آن‎ها توسط اسید رقیق شده از بین می رود.