استیکر چیست؟

استیکر لایه نازکی از جنس PVC که در پشت آن چسب تعبیه شده و جایگزین ارزان قیمتی برای کاغذهای دیواری محسوب می شود. استیکرها متریال‎های بسیار کاربردی در زمینه چاپ و تبلیغات فضای خارجی و فضای داخلی (چاپ استیکر) به شمار می روند که می‌توانند طرح‎هایی زیبا بر روی دیوار و یا مکان‎هایی چون اتوبوس، نمایشگاه‎ها، خودروهای سواری و … خلق نمایند.

مزایای استیکرها

  • استیکرها قابلیت شستشو دارند
  • دکوراسیونی زیبا با پرداخت کمترین هزینه
  • امکان نصب استیکر بر روی انواع سطوح با جنس رنگ روغن، یخچال، اینه، چوب (MDF)، درب اتاق، کمد، پلاستیک، گچ، مولتی کالر، شیشه و … .

تقسیم بندی استیکرها

  • شیری:  استیکرهای شیری محبوبیت بالاتری دارند و زمینه آنها سفید رنگ است. این استیکرها که پشت آن‎ها چسبنده است.
    برای مصارفی چون چاپ و تبلیغات روی درب و کف فروشگاه‎ها و پاساژها، چاپ بر روی یخچال‎های صنعتی و خانگی، چاپ روی شیشه سوپر مارکتها، چاپ و تبلیغات روی ماشین، خاور، نیسان و کامیون‎های پخش محصولات، روی بدنه اتوبوس، چاپ و تبلیغات روی قطار، چاپ و نصب روی دیوارهای رنگ شده ( دیوار منازل، شرکت‎ها و مؤسسات)، چاپ و تبلیغات روی بدنه و داخل مترو، و به طور کلی تمامی محل هایی که سطح صاف و صیقلی دارند، استفاده می شوند.
  • شیشه ای: استیکرهای شیشه ای برای مصارف خاصی دارند که همانند شیشه از دو طرف قابل مشاهده می باشند.

نکاتی که در مورد چاپ استیکرها

ابتدا محل نصب باید تمیز شود و گرد و غبار آن با یک پارچه، تمیز شود و در صورت امکان ابتدا شسته و سپس استیکر نصب گردد.
نصب استیکر با توجه نوع کاربرد و فضای مورد استفاده آن به طریقه‎های متفاوتی چاپ می شود. در صورتیکه استیکر در فضای باز مورد استفاده قرار گیرد و روی بدنه وسایل نقلیه‎ای همچون اتوبوس یا کامیونت یا قطار  نصب شود، باید از نوع مرغوب و باکیفیت آن استفاده شود چرا که باید مقاومت زیادی در برابر نور آفتاب، باران و انواع شستشوها داشته باشد.
علاوه بر این جوهرهایی که برای تهیه استیکر استفاده می شود باید از نوع مرغوب باشند تا بعد از گذشت حدود ٢ تا ٣ ماه پاک کهنه به نظر نرسند.

در رابطه با استیکرهایی که روی اتوبوس‎ها نصب می‌شوند مسئله کمی با اهمیت تر خواهد بود زیرا اتوبوس‎های شرکت واحد مرتبا در هر هفته یکبار نوبت کارواش دارند و به دلیل آلودگی هوا و نشستن حاله‎ای از روغن روی بدنه، آنها را با اسید رقیق شده شستشو می دهند و در صورتی که جوهرهای استفاده شده هنگام چاپ نامرغوب باشند، رنگ آن‎ها توسط اسید رقیق شده از بین می رود.

به منظور زیبایی بیشتر استیکرها می‌توان به تناسب مکان مورد نظر آنها را به شکل عمودی و افقی نصب کرد.
اگر استیکر برای اتاق کودک می‌باشد باید در محلی دور از دسترس کودکان نصب گردد.
هنگام خرید استیکر با طرحهای متنوعی مواجهه می شوید از این رو قبل از خرید استیکر نسبت به طرحی که می‌خواهید انتخاب کنید حتماً پیش زمینه ذهنی داشته باشید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.
نصب استیکر بر روی اتوبوس‎ها به دلیل وجود فرو رفتگی، برآمدگی و کناره‎های اتوبوس دشوارتر از سطوح دیگر است از اینرو برخی افراد با فراگیری تخصص‎های لازم و تشکیل گروهای چند نفره کار نصب و ترمیم استیکر اتوبوس‎ها را انجام می‌دهند.
طرح‎هایی که روی استیکرها اجرا می‌گردد، تقریبی و نسبی و تقریبی می باشد  که می‌توان آنها را با فاصله در فضای بیشتری جا داد.

قبل از خرید استیکر باید ابعاد محلی که قرار است در آنجا استیکر نصب شود را اندازه گیری نمایید. برای چاپ استیکر سایز استیکر باید متناسب با محل نصب باشد مثلاً برای مکان‌های کوچک باید دنبال طرح‎هایی با سایز کوچک بود.

موارد استفاده استیکر

استیکرها کاربردهای زیادی دارند که مطابق با کاربردشان به سه دسته طبقه بندی می شوند.

  • استیکرهای تزینی ـ تبلیغاتی: استیکرهای تزئینی و تبلیغاتی به منظور معرفی محصولات و خدمات طراحی می شوند که به دلیل داشتن برند محصولات، برای موارد تزئینی و زیبایی نیز قابل استفاده می باشند.
  • استیکرهای تبلیغاتی: این نوع استیکرها برای شرکت‎های خدماتی و یا کارخانه‎های تولیدی جهت معرفی محصولات به کار می روند. استیکرهای که بر روی درب یا کف فروشگاه‎ها دیده می‌شود، در این دسته قرار می گیرند.
  • استیکرهای تزئینی: این استیکرها جنبه تزئینی و زیبایی دارند. استیکرهای دیواری که در منازل یا اداره‎ها به کار می روند، از این نوع هستند. استیکرهای تزئینی در طرح‎های متنوع و با زیبایی منحصر به فرد طراحی می گردند.