مرکب های پایه آب دوستدار محیط زیست

مرکب های چاپ فلکسو

در بخش چاپ انعطاف پذیر و ماشین های هلیوگراور و فلکسو به دلیل عدم جاذب بودن بستر چاپی مرکب ها و حلال ها نقش بسیار عمده و بزرگی در بخس های گوناگون از کیفیت تولید تا مسایل زیست محیطی ایفا می کنند.

مرکب های چاپ فلکسو

از انواع مرکب هایی که سهم عظیمی از چاپ و تولید را به خود اختصاص داده اند ، مرکب پایه حلال و پایه آب است و تنها درصد خیلی کمی از موارد چاپی است که نمیتوانند از مرکب های پایه آب یجای پایه حلال استفاده کنند .
سهم بزرگی از بازار بسته بندی چاپ فلکسو را مرکب های پایه آب به خود اختصاص داده اند . بنا بر آمار انجمن تولید کنندگان مرکب چاپ، مصرف مرکب های پایه آب در بازار بسته بندی و چاپ در سال ١٩٩٩ سهم ٣٧ درصدی را به خود اختصاص داده است.
چاپ روی کارتن، ساک های پلاستیکی(پلی اتیلنی) خرید،بسته های پلاستیکی چند لایه و پاکت های نامه از جمله بازارهایی هستند که از مرکب های پایه آب بجای مرکب های پایه حلال استفاده میکنند .

دولت امریکا در اقدامی جامع، محدودیت های بیشتر برای چاپخانه های استفاده کننده از مرکب های پایه حلال ایجاد کرده و این قوانین باعث شد چاپخانه ها به دنبال استفاده از تکنولوژی ها و سایر روشهای چاپ بروند.  این اقدام به دنبال خواست آژانس حفاظت از محیط زیست امریکا برای کاهش ورود حلال های فرار به محیط زیست صورت گرفت. همزمان یک انتخاب برای تولیدکنندگان مرکب استفاده از سیستم های پایه آب بود. مرکب های پایه آب به مرور بهبود یافت و امروز مرکب های پایه آب در بسیاری از عرصه ها به خصوص فلکسوگرافی سهم بزرگی بدست آورده است.

به غیر از ملاحظات زیست محیطی، مرکب های پایه آب فواید دیگری نیز دارند، از جمله پایداری بیشتر در حین چاپ و کاهش خطر آتش سوزی. ویسکوزیته ی مرکب های پایه آب به دلیل سرعت تبخیر کمتر آب بسیار پایدارتر است. این مرکب ها دارای حلال های فرار کمتری است و حتی می توان آنها بدون حضورهیچگونه حلالی تولید کرد. حال با پیشرفت تکنولوژی کیفیت این دست از محصولات نیز رشد قابل توجه ای یافته است. متاسفانه در ایران این دست از مرکب ها کمتر مورد استفاده قرار گرفته است. فرآیندی که می تواند کمک شایانی به چاپخانه دار و محیط زیست کشور نماید.

 

 

منبع: وبسایت چاپ و بسته بندی ایران/.